Maitland-Niles lærte meget af Liverpool-kamp
Af Pelle Kirchner 26-12-2017 - kl. 12:06
Ainsley Maitland-Niles er for mange fodboldtilhængere et ubeskrevet blad, men for cheftræner, Arsene Wenger, er han det foretrukne valg på venstrebacken, selvom han for blot 15 dage siden aldrig nogensinde havde startet inde i en ligakamp før.
Arsene Wenger gnider sig i hænderne over de flotte præstationer fra stjernefrøet, Maitland-Niles
Maitland-Niles er det nye skud på stammen hos ”The Gunners”. Han er glad for Wengers opbakning og fik atter alle 90 minutter i et målrig remis mod Liverpool, i en kamp hvor han selv var meget godt tilfreds med egen indsats, men ærgrede sig over at de ikke snuppede alle 3 point:
”Jeg gjorde det udmærket, men der er stadig plads til forbedringer. Vi var ikke glade for resultatet, fordi vi skulle have vundet kampen. Når man er foran er der ingen grund til at smide føringen. Jeg er virkelig skuffet"
Kampen mod Liverpool bølgede meget frem og tilbage, og den unge englænder mener at der er flere kontrangribende hold i engelsk fodbold sammenlignet med tidligere og sammenligner i selvsamme forbindelse kampens forløb mod Liverpool med en basketballkamp:
”Engelsk fodbold har ændret sig lidt. Der er flere kontraangribende hold, og der er mere fart i det offensive aspekt af spillet. Det er næsten som en basketballkamp. Når man har føringen skal man holde i bolden, og man skal hele tiden forsøge at kontrollere kampen”
Arsenals næste udfordring er på torsdag på Selhurst Park, hvor Crystal Palace er modstanderen. Om Maitland-Niles starter inde er stadig uvist, men her er alle tre point en nødvendighed, hvis man vil tages seriøst i kampen om de sjove placeringer.
