Send til en ven|Print|Tilbage

Arsenal - AC Milan 3-0

Af Nicolai Rosenkilde 06-03-2012 - kl. 22:50

Det krævede et historisk comeback, skulle Arsenal kvalificere sig til kvartfinalerne af denne sæsons Champions League-turnering. Efter stort 0-4-nederlag på San Siro, skulle Arsenal altså vinde med samme cifre for at tvinge returkampen ud i forlænget spilletid og dermed bevare muligheden for deltagelse i næste runde.

Laurent Koscielny bragte Arsenal foran.
Laurent Koscielny bragte Arsenal foran.
Sensationen var nær sket fyldest denne aften på Emirates. Arsenal lagde ud som lyn og torden og gæsterne fra den italienske storby virkede rystende nervøse.

Første scoring faldt allerede i syvende minut, da Laurent Koscielny, helt umarkeret, kunne stige til vejrs og heade et hjørnespark fra venstre ind ved nærmeste stolpe. Bolden blev med det samme hentet ud af nettet og løbet op til midterlinjen.

Arsenals offensive kræfter van Persie, Rosicky og Walcott var i hopla i første halvleg og skabte masser af stress for Milan-forsvaret. Så meget at det gav en ny scoring små tyve minutter senere. Her modtog Rosicky en løs bold i straffesparksfeltet, som han følte ind ved nærmeste stolpe. Med et jubelbrøl fra den tjekkiske midtbanemand, begynde fansne at finde deres "We believe"-bannere frem på lægterne.

Der blev troet endnu mere da Arsenal kort før pausen gjorde det til 3-0 på et sikkert eksekveret straffespark af Robin van Persie. Altså skulle der bare et mere mål til for at kampen blev tvunget ud i forlænget spilletid. Kunne Arsenal holde det tårnhøje tempo, så var det i den grad muligt.

Det gik desværre ikke sådan. Luften var gået af ballonen og AC Milan begyndte at få mere fat offensivt, og kunne med lidt mere skarphed havde reduceret og dermed reelt lukke kampen.

Arsenal kæmpede dog forbilledligt med de kræfter der nu var tilbage. AC Milan er videre, Arsenal er ude og trofæjagten må udsættes til 2012/13-sæsonen. Det er dog værd at tage med, at The Gunners, spiller bedre end de har gjort i mange år, og at vi burde kunne se frem mod en flot sæsonafslutning.
Tomas Rosicky og resten af holdet kan holde hovedet højt efter en inspirerende indsats.
Tomas Rosicky og resten af holdet kan holde hovedet højt efter en inspirerende indsats.
Quicklinks
Specielle nyheder

Seneste kamp
Newcastle - Arsenal
søndag / 19-05-2013 / kl. 17:00
Sports Direct Arena
Premier League
Seneste 3 nyheder om Arsenal Denmark
21. maj 2013 - kl. 22:44
Forårsgaver til Junior Gunners

16. maj 2013 - kl. 06:37
Enestående mulighed: Vind en rundvisning på Arsenals træningsanlæg

30. april 2013 - kl. 18:31
Arsenal Denmark søger skribenter

Seneste 3 nyheder om Arsenal FC
23. maj 2013 - kl. 17:55
Wilshere fremhæver nøglen til mesterskabet

21. maj 2013 - kl. 22:44
Forårsgaver til Junior Gunners

21. maj 2013 - kl. 15:35
Stan Kroenke vil vinde de store trofæer!

Seneste 3 blogs
1. oktober 2012 - kl. 14:55
BLOG: Arsenal går let program i møde

18. maj 2012 - kl. 20:33
BLOG: Silly season er på standby

14. marts 2012 - kl. 17:24
BLOG: Overtro eller ej?

Tilmeld dit medlemskab til PBS
Merchandise fra Arsenal Denmark
Arsenal Denmark Android App på Google Play




Afstemning

Glæder du dig til Rygtebørsen vender tilbage på Arsenal.dk?
Ja, jeg kan ikke vente!
Tjaah, det gør jeg vel...
Naarh, egentlig ikke.
Nej, det bras interesserer mig ikke!
Copyright © Arsenal Denmark 2002-2012 - Alle rettigheder forbeholdes - Sitemap - Handelsbetingelser